Абітурієнт  

   

Освітня діяльність  

   

Віртуальний факультет  

   
 

   
   

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 липня 2004 р. № 882

ПОРЯДОК
призначення і виплати стипендій

Загальні питання

1. Дія цього Порядку поширюється на осіб, які навчаються у навчальних закладах та наукових установах за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, у навчальних закладах, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, та комунальних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних бюджетів:

1) учнів денної форми навчання професійно-технічних навчальних закладів (далі — учні);

2) студентів денної форми навчання вищих навчальних закладів I — IV рівня акредитації, крім осіб, які навчаються за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів державного управління (далі — студенти);

3) курсантів денної форми навчання вищих навчальних закладів цивільної авіації, морського і річкового транспорту, Севастопольського національного інституту ядерної енергії та промисловості (далі — курсанти);

 4) учнів VIII — XII класів середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів і середніх художніх шкіл;

5) учнів I — II курсів училищ фізичної культури;

6) слухачів підготовчих відділень консерваторій та студій підготовки акторських кадрів (далі — слухачі);

7) клінічних ординаторів;

8) аспірантів і докторантів (крім аспірантів і докторантів Національної академії державного управління при Президентові України), які навчаються з відривом від виробництва.

 2. Учням, студентам, курсантам, слухачам, клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами або науковими установами та фізичними або юридичними особами, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів цих осіб, якщо це передбачено умовами укладеної угоди.

3. Призначення і виплата стипендій студентам, які є іноземними громадянами та особами без громадянства, провадиться відповідно до міжнародних договорів України і актів Кабінету Міністрів України.

4. Особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, можуть призначатися академічні або соціальні стипендії, а окремим категоріям цих осіб можуть призначатися одночасно академічні і соціальні стипендії.

5. Академічними стипендіями є:

1) стипендії Президента України,  Верховної Ради України,  Кабінету Міністрів України, іменні стипендії, розміри та порядок призначення яких визначається окремими нормативними актами;

2) іменні або персональні стипендії навчального закладу;

3) ординарні (звичайні) академічні стипендії.

Розмір академічних стипендій для осіб, зазначених  у підпунктах 1 — 6 пункту 1 цього Порядку, визначається виходячи з установленого законом прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (далі — прожитковий мінімум) з урахуванням типу навчального закладу, умов та напряму навчання, успішності стипендіата.

6. Соціальні стипендії призначаються студентам і курсантам, які потребують соціального захисту та яким за підсумками навчання не призначена академічна стипендія.

Підставою для призначення соціальної стипендії є наявність в особи права на отримання державних пільг і гарантій, установлених законами для таких категорій громадян:

1) студенти і курсанти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

2) студенти і курсанти з числа осіб, яким згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” гарантуються пільги при призначенні стипендії;

3) студенти і курсанти з малозабезпечених сімей (у разі отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством);

4) студенти, які є інвалідами з дитинства та інвалідами I і II групи;

5) студенти і курсанти, які мають сім'ї з дітьми.

7. З метою підвищення життєвого рівня і заохочення за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній та науковій діяльності учнів, студентів, курсантів, клінічних ординаторів та аспірантів, які навчаються за державним замовленням, навчальний заклад використовує не менш як 10 відсотків коштів, передбачених для виплати стипендій, для надання їм матеріальної допомоги та заохочення.

Порядок використання коштів, передбачених на виплату стипендій, для надання матеріальної допомоги та заохочення розробляється навчальним закладом та затверджується його керівником.

 8. Для вирішення питань з призначення та позбавлення академічної або соціальної стипендії (у тому числі спірних), надання матеріальної допомоги учням, студентам, курсантам, заохочення кращих з них за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній та науковій діяльності, навчальні заклади утворюють стипендіальні комісії.

До складу стипендіальної комісії входять керівник навчального закладу, представники фінансових підрозділів, декани факультетів (завідуючі відділеннями), представники профспілкових та самоврядних організацій учнів, студентів, курсантів.

У своїй роботі стипендіальна комісія навчального закладу керується законами та іншими нормативно-правовими актами, які визначають права і обов’язки учнів, студентів, курсантів, цим Порядком, статутом навчального закладу.

За поданням стипендіальної комісії керівник навчального закладу  затверджує реєстр осіб, яким призначаються стипендії.

Стипендії виплачуються раз на місяць, за літній канікулярний період — повністю до його початку.

На час проходження практики або іншої трудової діяльності, яка провадиться з дозволу навчального закладу, стипендіат зберігає право на отримання стипендії.

У разі коли учень, студент, курсант має право на безоплатне харчування, але навчальний заклад не в змозі його забезпечити,  особі виплачується академічна або соціальна стипендія без урахування зменшення її розміру згідно з пунктами 15, 16 і 31 цього Порядку (за умови письмової відмови від безоплатного харчування).

9. Стипендіатам, які мають дітей віком до трьох років і продовжують навчання за денною формою, виплачуються щомісячна грошова допомога, передбачена законодавством, і стипендія, призначена згідно з цим Порядком.

Іменні або персональні стипендії навчального закладу,
ординарні (звичайні) академічні стипендії
учнів, студентів, курсантів

10. Професійно-технічні навчальні заклади у межах коштів, передбачених для виплати стипендії, вирішують питання про першочергове призначення академічної стипендії учням:

1) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

2) з числа осіб, яким згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, гарантуються пільги при призначенні стипендії;

3) з малозабезпечених сімей (за умови отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством);

4) які є інвалідами з дитинства та інвалідами I і II групи;

5) які за результатами семестрового контролю мають середній бал успішності не нижчий ніж 7 за дванадцятибальною  або не нижчий ніж 4 за п’ятибальною шкалою оцінювання.

11. Мінімальний розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії  становить (відсотків прожиткового мінімуму):

для учнів — 20;

для студентів вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “молодший спеціаліст” або “бакалавр” — 25;

для студентів вищих навчальних закладів III — IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр” — 30.

12. Стипендія у розмірі, що визначається згідно з пунктом 11 цього  Порядку, призначається:

учням, які за результатами семестрового контролю мають менше ніж 10 — 12 балів з кожного предмета за дванадцятибальною  або середній бал успішності нижчий ніж 5 за п’ятибальною шкалою оцінювання;

студентам, які за результатами семестрового контролю мають середній бал успішності 7.00 — 9.99 за дванадцятибальною або 4.00 — 4.99 за п’ятибальною шкалою оцінювання.

13. Учням та студентам, які за результатами семестрового контролю мають 10 — 12 балів з кожного предмета за дванадцятибальною  або середній бал успішності 5 за п’ятибальною шкалою оцінювання, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії збільшується на 25 відсотків порівняно з мінімальним, що визначається згідно з пунктом 11 цього Порядку.

14. За особливі успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній та науковій діяльності учням, студентам, курсантам за поданням стипендіальної комісії навчального закладу можуть призначатися іменні або персональні стипендії навчального закладу, виплата яких проводиться у межах коштів, передбачених для виплати стипендій, відповідно до положення про іменні або персональні стипендії навчального закладу, що затверджується його керівником.

Розмір іменної або персональної стипендії навчального закладу не повинен перевищувати (відсотків прожиткового мінімуму):

для учнів — 30;

для студентів вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “молодший спеціаліст” або ”бакалавр” — 38;

для студентів вищих навчальних закладів III — IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавр”, “спеціаліст” або ”магістр” — 42.

15. Курсантам, які перебувають на державному утриманні (крім зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 6 цього Порядку), академічна стипендія призначається у розмірі 50 відсотків ординарної (звичайної) академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації, призначеної згідно з пунктами 12 — 14 цього Порядку.

16. Учням та студентам індустріально-педагогічних вищих  навчальних закладів I — II рівня акредитації, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання і  забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії, призначеної згідно з пунктами 12 — 14 цього Порядку, зменшується на 50, а тим особам,  які  забезпечуються  безоплатним  одноразовим харчуванням,  на 20 відсотків.

Дія цього пункту не поширюється на учнів та студентів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

17. Розмір академічної стипендії, призначеної згідно з пунктами 12 —14 і 16 цього Порядку, збільшується:

1) на 20 відсотків:

студентам, які навчаються за напрямами підготовки 0701  фізика, 0702  прикладна фізика, 0801  математика, 0803  механіка, 0903  гірництво;

учням та студентам, які постійно проживають на території населеного пункту або навчаються у навчальному закладі, що розташований у населеному пункті, якому надано статус гірського;

учням (із строком навчання не більш як 10 місяців), які закінчили загальноосвітні навчальні заклади, де вивчали основи тваринництва і сільськогосподарської техніки, а також з числа осіб, звільнених у запас із Збройних Сил;

2) на 30 відсотків – учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким в установленому законом порядку призначено опікуна чи піклувальника.

18. Академічна стипендія призначається з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом.

До першого семестрового контролю академічна стипендія призначається у мінімальному розмірі.

Академічні стипендіїклінічних ординаторів,

аспірантів і докторантів

19. Академічна стипендія клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам установлюється у розмірі середньої місячної заробітної плати за останнім основним місцем роботи (з урахуванням наступних змін в оплаті праці на відповідних посадах), але не нижче 60 відсотків і не вище посадового окладу, визначеного за схемою посадових окладів, відповідно:

викладача-стажиста  для клінічних ординаторів і аспірантів;

доцента, який має науковий ступінь кандидата наук,  для докторанта.

20. Клінічним ординаторам, аспірантам, докторантам, що поновили навчання після наданої їм в установленому порядку перерви у навчанні, академічна стипендія призначається на весь наступний період навчання.

Призначення і виплата академічних та

соціальних стипендій у окремих випадках

21. У разі коли строк закінчення навчання особи, яка отримує академічну або соціальну стипендію, настає до  закінчення місяця або коли стипендіат вибуває з навчального закладу (наукової установи) до закінчення строку навчання, їм виплачується стипендія у повному обсязі за останній місяць навчання.

22. У період тимчасової непрацездатності, підтвердженої відповідним документом, особа отримує академічну або соціальну стипендію у призначеному їй розмірі.

23. У разі коли стипендіат має право на призначення кількох академічних стипендій,  виплачується одна — найбільшого розміру, якщо інше не передбачено нормативними актами.

24. Учням, студентам, курсантам, які навчалися за державним замовленням  та:

1) перебувають у академічній відпустці за медичними показниками відповідно до наказу керівника навчального закладу, у межах коштів, передбачених на виплату стипендій, щомісяця виплачується допомога (відсотків прожиткового мінімуму):

учням — 10;

студентам, курсантам вищих навчальних закладів I — II та III — IV рівня акредитації —  відповідно 12,5 та 15.

 Зазначеним особам, які хворіють на туберкульоз, допомога виплачується протягом 10 місяців з дня настання тимчасової непрацездатності у подвійному розмірі;

2) поновили навчання після академічної відпустки відповідно до наказу керівника навчального закладу, академічна стипендія призначається у розмірі, який був установлений особі згідно з пунктами 12 — 16 цього Порядку до перерви у навчанні.

25. Трактористам-машиністам і механізаторам, які направлені сільськогосподарськими підприємствами на перепідготовку до професійно-технічних навчальних закладів, академічна стипендія виплачується у розмірі 30, а  особам, що мають сім’ю, — 35 відсотків призначеної згідно з пунктами 12 і 13 цього Порядку.

Академічні стипендії  учнів
середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів і
середніх художніх шкіл, учнів училищ фізичної культури,
слухачів підготовчих відділень консерваторій та
 студій підготовки акторських кадрів



26. Учням середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів і середніх художніх шкіл академічна стипендія призначається у такому розмірі (відсотків прожиткового мінімуму): VIII клас — 8, IX клас — 9, X клас — 10, XI — XII класи — 11 відсотків.

27. Учням I — II курсів училищ фізичної культури академічна стипендія призначається у розмірі 50 відсотків академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації з урахуванням дії пунктів 13, 29, 30, 32 і 33  цього Порядку.

28. Слухачам студій підготовки акторських кадрів та слухачам підготовчих відділень консерваторій академічна стипендія призначається відповідно у розмірі 11 і 12 відсотків прожиткового мінімуму.

Соціальні стипендії

Особи, яким призначається тільки соціальна стипендія

29. У межах коштів, призначених для виплати стипендії, навчальні заклади обов’язково виплачують соціальні стипендії студентам, курсантам, зазначеним у пункті 6 цього Порядку, які за результатами семестрового контролю мають середній бал успішності нижчий ніж 7  за дванадцятибальною  або нижчий ніж 4 за п’ятибальною шкалою оцінювання, внаслідок чого такі студенти, курсанти втратили право на призначення їм академічної стипендії.

30. Розмір соціальної стипендії для студентів, зазначених у пункті 6 цього Порядку становить (відсотків розміру мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації):

для осіб, зазначених у підпунктах 1, 2 і 5, — 100;

для осіб, зазначених у підпунктах  3 і 4,   — 109.

31. Розмір соціальної стипендії, що призначається згідно з пунктом 30 цього  Порядку, зменшується:

 студентам індустріально-педагогічних вищих  навчальних закладів I – II рівня акредитації, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання (крім зазначених у підпункті 1 пункту 6 цього Порядку) і  забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, — на 50, а тим, які забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, — на 20 відсотків.

курсантам, які перебувають на державному утриманні (крім зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 6 цього Порядку), — на 50 відсотків.

32. Розмір соціальної стипендії, що призначається згідно з пунктом 30 цього  Порядку, збільшується:

1) на 20 відсотків:

студентам, які навчаються за напрямами підготовки 0701 — фізика, 0702 — прикладна фізика, 0801 — математика, 0803 — механіка, 0903 — гірництво;

студентам, які постійно проживають на території населеного пункту або навчаються у навчальному закладі, що розташований  у населеному пункті, якому надано статус гірського;

2) на 55 відсотків – студентам і курсантам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким в установленому законом порядку призначено опікуна чи піклувальника.

33. Якщо згідно з пунктами 31 і 32 цього Порядку передбачається зміна розміру соціальної стипендії на двох чи більше підставах, її розмір  змінюється за кожною з підстав окремо.

Особи, які одночасно мають право на академічну і соціальну стипендію

34. Особам, зазначеним у підпунктах 1 – 5 пункту 6 цього Порядку, яким призначена академічна стипендія, додатково виплачується соціальна стипендія (відсотків призначеної згідно з цим  Порядком академічної стипендії):

1) студентам і курсантам з малозабезпечених сімей (у разі отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством), студентам, які є інвалідами з дитинства та інвалідами I і II групи, — 9;

2) студентам і курсантам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким в установленому законом порядку призначено опікуна чи піклувальника, — 55;

3) учням, студентам і курсантам:

 з числа військовослужбовців, які прирівняні до інвалідів війни, — 50, а тим з них, хто перебуває на державному забезпеченні, — 10;

 з числа тих, що входили до складу військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для виконання миротворчих місій або відряджені до держав, де в цей період велися бойові дії, — 30;

4) глухонімим і сліпим учням та студентам — 50.

Якщо згідно з цим пунктом стипендіат має право на кілька додаткових соціальних стипендій, кожна з них призначається і виплачується окремо.

35. Особам, яким згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” гарантуються пільги при призначенні стипендії, виплачується додаткова соціальна стипендія у 100-відсотковому розмірі призначеної згідно з цим Порядком академічної або соціальної стипендії. Така стипендія виплачується за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

36. Розмір додаткової соціальної стипендії визначається з урахуванням пунктів 31 і 32 цього Порядку.

___________________